Blog

ile kosztuje logo

Ile kosztuje logo?

Różnice w doświadczeniu, umiejętnościach i pozycji na rynku sprawiają, że cenniki projektantów znacząco się od siebie różnią. Widząc ile toczy się sporów odnośnie proponowanych stawek za zlecenie, postanowiłem przeprowadzić symulację “z życia wziętą” i określić ile kosztuje logo.

Całkiem sporo osób uważa, że zaprojektowanie logo to nic trudnego, więc 200-300 zł powinno w zupełności wystarczyć. Pojawiają się głosy oburzonych, którzy wspominają o kosztach utrzymania, zus-ach, nauce itd. Dlatego w tym wpisie pokażę:

 • że 300 zł to zbyt mały budżet na profesjonalne logo,
 • od jakiej kwoty zaczyna się profesjonalista.

Co będziemy projektować?

Naszym zleceniem będzie projekt logo. Standardowe zlecenie, trzy propozycje znaku, dwie rundy poprawek. Nie uwzględniam w wycenie wielkości firmy, potencjalnej współpracy długoterminowej i innych czynników mających wpływ na ostateczną cenę.

Celowo wybrałem projekt logo, bo najbardziej daje do myślenia ze względu na wspomnianą, pozorną prostotę.

Poznajmy naszego projektanta.

Dla ułatwienia, niech nasz grafik ma na imię Marcin. Marcin ma 25 lat i pracuje jako freelancer. Projektuje komercyjnie od trzech lat (pierwsze dwa to praca w agencji), posiada dobre portfolio, specjalizuje się w brandingu. Ma własną działalność gospodarczą, pracuje w swoim mieszkaniu, a podczas pracy korzysta z najnowszego oprogramowania Adobe (najpopularniejsza opcja).

Jaka stawka godzinowa?

Na początek wymieńmy wszystkie koszty stałe (miesięczne):

 • ZUS – 1200 zł
 • oprogramowanie – 300 zł
 • księgowość, rachunki itp. – 300 zł

Marcin chciałby zarabiać 5000 zł netto (ok. 6100 brutto), bo mniej więcej tyle mógłby zarobić na etacie w agencji. Będzie pracował standardowo, 5 dni w tygodniu po 8 godzin co daje ok. 160 h miesięcznie.

Dzieląc wszystkie koszty i oczekiwania przez liczbę godzin dowiadujemy się, że stawka godzinowa Marcina wynosi mniej więcej 50 zł.

Praca z profesjonalistą.

Proces projektowania logo możemy podzielić na osiem etapów:

 1. Analiza potrzeb, praca z briefem / 3h
 2. Research (branża, konkurencja, oferta itp.) / 5h
 3. Wstępne projektowanie (moodboardy, szkice itd.) / 16h
 4. Wersja cyfrowa znaku / 2h
 5. Dobór kolorów i typografii / 3h
 6. Prezentacja / 2h
 7. Poprawki / 2h
 8. Przygotowanie plików / 1h

Zaprojektowanie profesjonalnego logo to wg mnie minimum 34 godziny, zatem koszt takiego zlecenia będzie zaczynał się od 1700 zł + VAT.

Jak widać, 300 zł nie wystarczy…

300 / 50 = 6. 6 godzin pracy. Rzut oka na wcześniej przedstawione ramy czasowe pokazuje, że to nie ma sensu. Sześciogodzinny projekt będzie po prostu niedopracowany, oparty na najbardziej oczywistych skojarzeniach – taki ładny obrazek.

Taniej się nie da?

Da się, ale coś za coś. Jeżeli ktoś wyceni takie zlecenie na mniej niż 1700 zł netto to prawdopodobnie:

 • jest po prostu gorszym projektantem niż nasz Marcin (mniejsze doświadczenie, umiejętności, gorsze portfolio),
 • jego proces projektowy jest okrojony, być może niektóre etapy pomija (świadomie lub nie),
 • ma mniejsze koszty (brak działalności, mieszkanie z rodzicami, inne oprogramowanie).

 

Celem tego wpisu nie jest nawracanie nikogo. Pieniądze nie spadają z nieba i jeżeli ktoś ma ograniczony budżet na realizację projektu, to choćby stanął na głowie, nie będzie go stać na zainwestowanie prawie 2000 zł na logo. Moim celem zaś, jest uświadomienie tych, którzy twierdzą, że za 300 zł też można otrzymać profesjonalne logo.

Tym, którzy twierdzą, że “to przecież 15 minut roboty…” i tak nic nie wytłumaczę.