Blog

jak zbudowac dobre portfolio

Jak zbudować dobre portfolio?

Dobre portfolio to podstawa w naszej branży. Wydaje ci się, że prezentujesz wysoki poziom, a mimo to klienci nie dobijają się do ciebie drzwiami i oknami? Dziś pomogę ci podnieść poziom twojego portfolio.

Rób to co lubisz.

Umieszczaj w swoim portfolio takie projekty, które chciałbyś realizować. Jeżeli lubisz tworzyć strony dla sklepów odzieżowych, zadbaj by takie projekty znalazły się na twojej stronie. Jeśli wolisz rysować komiksy, wrzuć parę prac tego typu. Budujesz w ten sposób wizerunek specjalisty w jakiejś wąskiej dziedzinie, dzięki czemu zwiększasz swoje szanse na to, iż dane ci będzie pracować przy wymarzonych projektach.

Wybierz najlepsze prace.

Główny grzech początkujących to pakowanie do portfolio wszystkich możliwych projektów. Czasem jeden słaby projekt pośród dziesięciu dobrych może odstraszyć potencjalnego klienta. I jeszcze jedna ważna rzecz. Nie wrzucaj jako osobny projekt jednej wizytówki czy ulotki. Często to widzę, a moim zdaniem takie projekty nie mają sensu. Jeżeli zrobiłeś fajną ulotkę to zaprojektuj dodatkowo całą identyfikację, albo chociaż kilka innych materiałów promocyjnych, żeby to miało ręce i nogi.

Bądź konsekwentny.

Spójność to klucz do sukcesu. Umieszczaj projekty o podobnej tematyce i stylu, by zbudować silny wizerunek swojej osobistej marki i wyróżnić się na rynku. Ludzie będą cię pamiętać, bo masz charakterystyczny styl i zajmujesz się konkretną specjalizacją, a nie dlatego, że jesteś nijaki.

Opisuj projekty.

Z dwóch powodów. Pierwszym jest pozycja w wyszukiwarkach. Dobrze opisany projekt to słowa kluczowe, a słowa kluczowe to schody prowadzące na sam szczyt wyników wyszukiwania. Drugim powodem, dla którego warto wysilić się na parę zdań jest pokazanie, że twój projekt to rezultat określonej strategii, a nie widzimisię “artysty”.

Pokaż proces.

Doskonałym uzupełnieniem poprzedniego punktu jest ukazanie procesu projektowego. Zaprojektowałeś logo lub stronę? Pokaż wstępne szkice. Pochwal się jak pracujesz – urozmaicisz prezentację, a dodatkowo wzmocnisz swój wizerunek profesjonalisty.

 

Jak widzisz, wcale nie trzeba wiele, by móc ulepszyć swoje portfolio i zyskać w oczach potencjalnych klientów. Popełniasz choćby jeden z wymienionych wyżej błędów? Niezwłocznie je popraw.