Blog

sposoby na promocje

Jak się wybić? 11 pomysłów na promocję.

Dobra promocja to podstawa udanego biznesu, dlatego też postanowiłem pokazać dziś kilka sposobów na wypromowanie swojej działalności.

Blog.

Posiadanie własnego bloga ma szereg zalet:

  • wspinamy się w wynikach wyszukiwania (SEO)
  • uczymy się nowych rzeczy (zarówno jeśli chodzi o samo prowadzenie bloga, jak i przygotowanie merytoryczne do poszczególnych wpisów)
  • budujemy wizerunek eksperta
  • na takim blogu można zarabiać

Oczywiście, żeby nie było tak łatwo, prowadzenie bloga wymaga określenia przemyślanej strategii. Musimy tworzyć takie treści, które ludzie będą chcieli czytać – bez tego nic nie osiągniemy. Dobre treści, regularne publikacji i pozycjonowanie dają znakomite rezultaty.

Social media.

Żyjemy w czasach ogromnej popularności mediów społecznościowych. Zapewne większość twoich potencjalnych klientów ma konta na Facebooku czy Instagramie, dlatego warto tam działać. Tak jak w przypadku bloga, spójny plan działania to klucz do sukcesu.

Wpisy gościnne.

Jeżeli masz do przekazania wartościową wiedzę, ale z jakiegoś powodu nie chcesz prowadzić swojego bloga, możesz wyjść z propozycją przygotowania wpisu dla innych blogerów z branży. Właściciel takiej strony dostanie wartościową treść, a ty możliwość skorzystania z jego zasięgów, a co za tym idzie – pokazania się szerszej publiczności.

Wpisy sponsorowane.

Sytuacja podobna do wpisów gościnnych, z tym, że tutaj za publikację musimy zapłacić, a w zamian dostaniemy więcej swobody (zazwyczaj można w tekście “przemycić” parę linków). W porównaniu do zwykłej reklamy “banerowej”, wpisy sponsorowane dają możliwość przekazania odbiorcom wartościowej wiedzy.

Portale branżowe.

Mam tutaj na myśli portale typu Dribbble czy Behance. Co prawda ich poziom w ostatnim czasie jest coraz niższy, ale mimo wszystko uważam, że warto tam być i regularnie publikować swoje prace.

Dobre portfolio.

Podstawa (dlaczego umieściłem ten punkt tak nisko?). Jak to mówią, jakość sama się obroni. Tworząc fajne, ciekawe projekty istnieje spora szansa, że zostaniemy zauważeni i nasze projekty będą pojawiać się na innych blogach czy stronach gromadzących inspirujące projekty, a my tym samym zyskamy nowe grono odbiorców.

Ogłoszenia na FB.

Istnieje na Facebooku sporo grup dla freelancerów. W większości z nich można umieścić jakiś post z reklamą swoich usług. Skuteczność takiego rozwiązania jest różna i zależy od wielu czynników (głównie ceny 🙂 ), ale nie zaszkodzi spróbować. A nóż, na 20 wysłanych ofert trafi się jakiś fajny klient…

Płatna reklama.

Opcja dla tych, którzy mają kasę na zakup reklamy. Możliwości jest mnóstwo, od reklam w portalach branżowych, przez AdWords, aż po możliwość wykupienia reklamy w gazecie. O skuteczności tejże formy promocji się nie wypowiem, aczkolwiek wydaje mi się, że bez solidnej dawki wiedzy albo wsparcia specjalisty się nie obejdzie.

Wolontariat.

Jeżeli dopiero zaczynasz, to może warto rozejrzeć się czy jakaś lokalna fundacja (non-profit oczywiście) nie potrzebuje wsparcia grafika. Ty masz projekt do portfolio, zbierasz doświadczenie i poszerzasz kontakty, a przy okazji robisz coś dobrego dla innych. Jeżeli podejmujesz się takiej współpracy to warto, tak czy siak, przedstawić wycenę, żeby druga strona wiedziała, jaką wartość ma twoja praca.

Nietypowe wyzwania.

Swego czasu głośno zrobiło się o rosyjskim projektancie Di Buenio, który zaprojektował 50 logo w 32 godziny. Cała akcja odbiła się szerokim echem w branży, doszło wyróżnienie na Behance itd. Ciekawy i co najważniejsze, skuteczny sposób na promocję.

Niestandardowe działania.

Kreatywne pocztówki, kartki świąteczne czy plakaty okolicznościowe wysyłane do potencjalnych klientów? Świat widział takie akcje, a autorzy tych przedsięwzięć zazwyczaj nie żałowali podjętych działań. Może warto poszukać swoich wymarzonych klientów w ten sposób?

 

11 pomysłów, a wydaje się, że można by jeszcze wypisać drugie tyle… A może znasz jakieś inne sposoby na promocję i chciałbyś podzielić się nimi w komentarzu?